List of Attendees

  • Adam Majoros - NIIF Institute
  • Alain Renaud - Bournemouth University
  • Ann Doyle - Internet2
  • Ben Cooper-Melchiors - Young Vic
  • Claudio Allocchio - GARR
  • Domenico Vicinanza - GEANT
  • Don DuRousseau - The George Washington University
  • Emma Smith - Jisc
  • Enrico Pietrocola - Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi di Milano
  • Evgenia Emets - Analema Group
  • Fred Rees - Indiana University Purdue University Indianapolis
  • Gillian Davies - Edinburgh Napier University
  • Giovanni Cospito - Conservatorio di Musica Giuseppe Verdi di Milano
  • Ian Biscoe - Falmouth University
  • Ivano Morrone - Conservatorio di Musica di Cosenza
  • Jane Streeton - Royal Academy of Dramatic Art (RADA)
  • John Grant - Nine Tiles
  • Jonathan Vaughan - Guildhall School of Music and Drama
  • Justin Trieger - New World Symphony
  • Katarzyna Sroka - Academy of Music in Wroclaw
  • Kieran Campbell - Jisc
  • Mark O'Leary - Jisc
  • Matt Parkin - RCM
  • Milos Liska - CESNET
  • Natalia Costas Lago - Galicia Supercomputing Center
  • Peter Szegedi - GEANT
  • Oliver Gingrich - Analema Group
  • Otto J Wittner - UNINETT
  • Paul Ferguson - Edinburgh Napier University
  • Pauline Brooks - Liverpool John Moores University
  • Peter Szegedi - GEANT
  • Petur Jonasson - Iceland Academy of the Arts
  • Samantha Nissen - University of Iowa, International Writing Program
  • Sebastiano Frattini - GARR
  • Sebastien Jouan - Theatre Projects
  • Sigita Jurkynaite - GEANT
  • Sven Ubik - CESNET
  • Tania Lisboa - RCM
  • Thomas Solak - Royal Danish Academy of Music
  • Tim Boundy - Jisc
  • Vicente Goyanes - TELTEK Video Research
  • Vincenzo Capone - GEANT

  • Invited Guests


  • Colin Lawson - Director of the Royal College of Music
  • Stephen Johns - Artistic Director of the Royal College of Music
  • Ralph Dum - DG CONNECT, European Commission
  • Jeff Rodman - Polycom
  • Paula Morris - Polycom
  • Rachael Tomaney - Polycom
  • Sam Counterman - Polycom
  • Sarah Lloyd - Polycom
  • Tim Stone - Polycom
  • Bill Lloyd - RCM
  • Dave Francis - RCM
  • Gary Ryan - RCM
  • Janet Hilton - RCM
  • Janis Kelly - RCM
  • Michael Ladouceur - RCM
  • Gina Webb - Jisc
  • Hannah Roberts - Jisc

  • Artists


  • Gemma Anderton - Liverpool John Moores University
  • Emma Carter - Liverpool John Moores University
  • Elizabeth Cavanagh - Liverpool John Moores University
  • Louise Dolan - Liverpool John Moores University
  • Pagan Eastlake - Liverpool John Moores University
  • Laura Edwards - Liverpool John Moores University
  • Natalie Mosedale - Liverpool John Moores University
  • Georgia Richards - Liverpool John Moores University
  • Margherita Bergamo - Falmouth University

  • Support


  • Sam Jones - Stream Engine
  • Rowan Johnson - Southport Films
  • Paul French - Southport Films